Polski festiwal filmowy odbywający się corocznie od 1987 r. w Tarnowie, będący wydarzeniem popularyzującym dorobek polskiej kinematografii. Po Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni jest najstarszym festiwalem związanym z polskim filmem. Określany jako festiwal wybranych polskich filmów pełnometrażowych. Program festiwalu obejmuje wydarzenia filmowe, jak i te z pogranicza kinematografii m.in.: projekcje filmowe, odbywające się w tarnowskim kinie Marzenie oraz w plenerze, spotkania z filmowcami i aktorami, imprezy towarzyszące, koncerty, wystawy, warsztaty, imprezy popularyzujące kinematografię.
Jest jedną z najważniejszych imprez kulturalnych Tarnowa organizowaną przez Tarnowskie Centrum Kultury.
Tarnowska Nagroda Filmowa została stworzona przez członków Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Oscar” działającego przy ówczesnym Domu Kultury Zakładów Azotowych w Tarnowie-Mościcach. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w dniach 13-15 marca 1987 roku. Dom Kultury Zakładów Azotowych był gospodarzem Tarnowskiej Nagrody Filmowej do jej 4. edycji.
W 1991 zakończono działalność DKF „Oscar”, a organizację festiwalu przejął Tarnowski Ośrodek Kultury, przemianowany rok później na Tarnowskie Centrum Kultury, które odtąd pełni funkcję głównego organizatora.
W 1995 roku festiwal otrzymał swój własny sygnał dźwiękowy, którym uczyniono fragment tematu muzycznego z filmu "Pożegnanie z Marią" autorstwa Tomasza Stańki, nagrodzonego rok wcześniej nagrodą specjalną przez Jury Młodzieżowe 8. TNF.
Do 2006 roku nagrody danej edycji festiwalu były tradycyjnie wręczane podczas rozpoczęcia kolejnej. Począwszy od 20. edycji nagrody wręczane są od razu na zakończenie festiwalu.
Również od 2006 roku Kapituała TNF przyznaje Nagrodę za całokształt i wkład w kinematografię.
Od 21. edycji festiwalu uzupełniono ofertę festiwalową o sekcję dziecięcą, czyli konkurs filmów dla najmłodszych kinomanów - „Filmy Młodego Widza”, w którym nagrodę za najlepszy film przyznaje producentowi obrazu Jury Dziecięce.
Festiwalowi towarzyszą afisze artystyczne tworzone dla danej edycji TNF przez wybitnych artystów grafików czy uznanych plakacistów.
Od wielu edycji na podstawie plakatu artystycznego tworzona jest identyfikacja wizualna festiwalu. Plakat nadaje rys kolorystyce, a wszystkie elementy promujące festiwal zaprojektowane są z wykorzystaniem jego grafiki. To fantastyczna promocja samego festiwalu, jak i sztuki go promującej.
W 2011 roku 24. Tarnowska Nagroda Filmowa zdobyła Nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii Krajowe wydarzenie filmowe. Wcześniej była dwukrotnie nominowana do tej nagrody.
Archiwalne serwisy interenetowe TNF (od 20. edycji/2006 r.) znajdują się TU.
Pełna lista nagrodzonych filmów pełnometrażowych podczas tarnowskiego festiwalu (kliknij)
Nagrodzone Filmy Młodego Widza (kliknij)
Kompedium wiedzy nt. Tarnowskiej Nagrody Filmowej, od jej początku do 25. edycji festiwalu znajduje się w poniższej publikacji okolicznościowej "Filmowy Tarnów. 25 lat Tarnowskiej Nagrody Filmowej" pod redakcją Jerzego Armaty (wyd. 2012 r./Tarnowskie Centrum Kultury - kliknij w poniższy obrazek - w nowym oknie otworzy się pdf, bez konieczności pobierania):