Po zobaczeniu 12 filmów konkursowych Jury 37. TNF przyzna reżyserowi wybranego, tym samym uznanego za najlepszy film festiwalu, Statuetkę „Maszkaron” (autorstwa Ewy Fleszar) oraz nagrodę pieniężną w wysokości 15.000 zł oraz Nagrodę Specjalną ufundowaną przez Gemini Park Tarnów.
Od lat Jury TNF składa się z przedstawicieli zawodów filmowych. W tym roku gremium to pracować będzie pod przewodnictwem Wojciecha Smarzowskiego - reżysera, scenarzysty, operatora filmowego.
Wojciech Smarzowski - Reżyser, scenarzysta, operator. Urodził się w 1963 roku w Korczynie. W 1990 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi. Zadebiutował w 1998 roku filmem Małżowina. Przełom przyszedł sześć lat później, kiedy zrealizował Wesele, znakomicie przyjęte przez publiczność i krytykę. Od tego momentu postrzegany jest jako naczelny portrecista polskich przywar, czego dowodem są chociażby Dom zły (2009), Drogówka (2013) czy bijący wśród widzów rekordy popularności Kler (2018). Nie stroni też od trudnych historycznie tematów, czego przykładem Róża (2011) czy Wołyń (2016). Laureat wielu prestiżowych nagród na festiwalach krajowych i zagranicznych. Czterokrotnie wyróżniony Orłem za najlepszą reżyserię. Z Tarnowa wyjechał do tej pory z pięcioma statuetkami. Został dwukrotnie nagrodzony Grand Prix Tarnowskiej Nagrody Filmowej – za filmy Dom zły w 2010 roku oraz Różę w 2012 roku. Widzowie Festiwalu docenili go trzykrotnie – Nagroda Publiczności trafiła w jego ręce za filmy: Wesele w 2005 roku, Różę w 2012 oraz Weseלe w 2022 roku.
Skład Jury 37. TNF uzupełniają:
Marta Bałaga - Dziennikarka filmowa, współpracowniczka festiwali filmowych w Polsce i za granicą. Publikuje m.in. na łamach „Dwutygodnika”, „Wysokich Obcasów”, Onetu, ale również w prasie zagranicznej – „Variety”, „Cineuropa”. Jest redaktorką fińskiego magazynu filmowego „Episodi”. Członkini Europejskiej Akademii Filmowej oraz Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI. Na swoim koncie ma udział w pracach jury wielu festiwali filmowych.
Rafał Listopad - Montażysta i pedagog, członek Europejskiej Akademii Filmowej, Polskiej Akademii Filmowej oraz Polskiego Stowarzyszenia Montażystów. W dorobku ma nagradzane w Polsce i za granicą filmy fabularne, dokumentalne, teatry telewizji, teledyski i filmy reklamowe. Współpracował m.in. z Andrzejem Wajdą, Juliuszem Machulskim, Marcelem Łozińskim, Krzysztofem Warlikowskim, Grzegorzem Jarzyną, Jackiem Petryckim czy Michałem Marczakiem. W 2021 roku nagrodzony Orłem za montaż filmu 25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy.
Jacek Petrycki - Operator, reżyser filmów dokumentalnych. Absolwent Wydziału Operatorskiego PWSFTviT w Łodzi. W trakcie swojej wieloletniej kariery współpracował z najważniejszymi polskimi reżyserami: Krzysztofem Kieślowskim, Agnieszką Holland, Marcelem Łozińskim czy Ryszardem Bugajskim. Laureat wielu prestiżowych nagród, w tym BAFTA tv za zdjęcia do The Betrayed Clive’a Gordona czy laurów na Krakowskim Festiwalu Filmowym. W 2010 roku odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2021 roku Nagrodą Stowarzyszenia Autorów Zdjęć Filmowych (PSC) za całokształt twórczości.
Joanna Szymańska - Producentka filmowa, aktywistka. Zrealizowała kilkanaście krótko- i pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym także koprodukcje międzynarodowe. Absolwentka Berlinale Talent Campus i EAVE Producers Workshop. Ukończyła studia prawnicze i aktywnie angażuje się w działalność na rzecz rozwoju przemysłu filmowego w Polsce. Współzałożycielka warsztatów „Atelier Scenariuszowe wspierane przez CANAL+” oraz sekcji Młodych Producentów KIPA. Prezeska i wspólniczka firmy producenckiej Shipsboy.
Katarzyna Warnke - Aktorka, reżyserka teatralna oraz filmowa. Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST w Krakowie. Była związana z Starym Teatrem w Krakowie, TR Warszawa oraz Teatrem Studio w Warszawie, współpracując m.in. z Kazimierzem Kutzem, Andrzejem Wajdą, Janem Klatą czy Krystianem Lupą. W kinie znamy ją z ról w filmach Konrada Aksinowicza, Patryka Vegi czy Marcina Krzyształowicza. Na deskach warszawskiego Teatru Collegium Nobilium można oglądać aktualnie sztukę Men’s Talk w jej reżyserii.
Maciej Zieliński - Kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Absolwent Wydziału Kompozycji Akademii Muzycznej w Warszawie i Royal Academy of Music w Londynie. Skomponował muzykę do ponad dwudziestu filmów fabularnych i wielu produkcji telewizyjnych. Tworzy nie tylko muzykę filmową, ale też współczesną i rozrywkową. Wielokrotnie nominowany, jak również nagradzany na festiwalach w Polsce i Stanach Zjednoczonych.