Projekcja filmu dokumentalnego "Lombard" i spotkanie z Michałem Oleszczykiem, to uzupełnienie zakończonej w ubiegłym tygodniu 37. edycji Tarnowskiej Nagrody Filmowej i szansa na dyskusję o kinie dokumentalnym w kontekście włączenia i nagrodzenia tej formy filmowej na tarnowskim festiwalu, na które zapraszamy do Marzenia 10 czerwca 2023 r. o 17:00.
Przypomnijmy, że dwukrotnym triumfatorem 37. TNF został pełnometrażowy dokument "Film balkonowy" Pawła Łozińskiego, nagrodzony przez Jury Młodzieżowe i Jury 37. TNF.
„Lombard” w reżyserii Łukasza Kowalskiego to wyróżniona m.in. statuetką Orła oraz Festiwalu Millennium Docs Against Gravity pełna szalonego humoru dokumentalna opowieść o ludziach, którzy walczą o przetrwanie pomagając jednocześnie bardziej potrzebującym. Jola i Wiesiek to para ekscentrycznych biznesmenów z Bytomia. Wraz z trójką swoich pracowników prowadzą prawdopodobnie największy lombard w Europie. Czas jego świetności minął jednak wraz z zamknięciem okolicznych kopalni i szerzącym się w mieście bezrobociem. Pozbawieni środków do życia mieszkańcy “polskiego Detroit” znoszą pod zastaw coraz bardziej absurdalne i bezużyteczne przedmioty. Upadającemu biznesowi nie pomagają ani szalone, marketingowe pomysły Wieśka, ani tym bardziej czułe serce Joli, która klientów wspiera nie tylko dobrym słowem, ale i gorącą zupą czy ciepłym kożuchem. Choć lombard przynosi straty, to staje się ważnym centrum życia lokalnej społeczności. Wkrótce jednak znajduje się na krawędzi bankructwa, a związek Joli i Wieśka zostaje wystawiony na próbę. W obliczu nadciągającej katastrofy, właściciele podejmą ostatnią próbę ratowania biznesu i miłości.
Michał Oleszczyk - polski krytyk filmowy, filmoznawca, tłumacz, scenarzysta i konsultant scenariuszowy, współautor scenariusza filmu „Wszystkie nasze strachy”, nagrodzonego Złotymi Lwami na 46. FPFF w Gdyni. Kierownik literacki związany z Canal+; autor podcastu SpoilerMaster. Jego recenzje pojawiają się w Polsce i w Stanach Zjednoczonych, w periodykach takich jak „Kino”, „Dwutygodnik” i „RogerEbert.com”.
Laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka i stypendysta miesięcznika „Polityka”. W latach 2011–2013 programer i rzecznik festiwalu Off Plus Camera, którym zarządzał jako dyrektor artystyczny przy pierwszej edycji w 2008 roku.
W latach 2013–2016 dyrektor artystyczny Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Autor książki „Gorycz wygnania: Kino Terence’a Daviesa” i współautor (wraz z Kubą Mikurdą) wywiadu-rzeki z Guyem Maddinem pt. „Kino wykolejone”.
Prowadzi bloga „Ostatni fotel po prawej stronie”, który został wybrany Blogiem Roku w kategorii „Kultura” w konkursie Onetu w 2010 roku. Laureat nagrody Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „Krytyka Filmowa”.
Członek międzynarodowego stowarzyszenia krytyków filmowych FIPRESCI oraz Koła Piśmiennictwa Filmowego przy Stowarzyszeniu Filmowców Polskich.
Zwiastun "Lombardu"